Úvod PORADNA Vše pro výběr kola Jak vybrat elektrokolo a proč si pořídit elektrokolo?

Jak vybrat elektrokolo a proč si pořídit elektrokolo?

Elektrokola se stávají fenoménem dnešní doby. Nabízejí uživatelům-cyklistům možnost svezení s minimální fyzickou náročností. Baterie poskytuje dostatek energie k pohonu kola na krátké i delší vzdálenosti. Elektrokolo tak umožňuje efektivní a rychlý pohyb jak ve městě, tak i v přírodě a horském terénu. Navíc elektrokolo neklade žádné nároky na garážování a nemusíte platit povinné ručení. 

Oblibu získávají elektrokola nejen u starších občanů, pro které je delší jízda na klasickém kole fyzicky příliš náročná. Populární jsou i u mladších ročníků, kteří preferují stylovou dopravu do školy a do práce, nebo si na výletech chtějí usnadnit jízdu. Všichni se samozřejmě zajímají o elektrokola s velkým dojezdem, ale výdrž baterie závisí na mnoha faktorech, některé ovlivníte stylem jízdy, jiné neovlivníte vůbec (např. vítr, teplotu vzduchu, …).

Česká elektrokola Leader Fox a Superior 2018

horská MTB elektrokolakrosová elektrokola │ městská a skládací elektrokola

Jak funguje elektrokolo?

Díky důmyslnému designu dnes již elektrokolo na první pohled téměř nerozeznáte od klasického jízdního kola. Elektrokola si zachovávají pohon šlapáním, mají tedy vždy pedály, a elektropohon je pouze přídavný (tzv. režim šlapání s asistencí elektromotoru). Při důkladnějším pohledu najdete na elektrokole velkokapacitní baterii, a elektromotor umístěný ve středu kola nebo v zadním kole. Pomocný pohon zpravidla tvoří displej s ovladačem, snímač otáček nebo tlakový snímač, řídící jednotka baterie a samotný elektromotor. 

 

Elektrokola se vyrábí se dvěma různými systémy pohonu

 

 1. Starší systém pohonu zadního kola se snímačem otáček, kdy intenzita asistence elektromotoru je dodávána podle zvoleného režimu.
 2. Aktuálně nejrozšířenější systém ovládání tlakovým snímačem, kdy intenzita asistence elektromotoru je závislá na točivém momentu, který se přenáší podle síly intenzity šlapání do pedálů na elektromotor. Pak platí, že čím větší silou cyklista šlape do pedálů, tím větší výkon z elektromotoru získá. To platí pouze do určité frekvence šlapání nebo do dosažení rychlosti 25 km/h, kdy se výkon elektromotoru již dále nezvyšuje a zůstává na své maximální hranici nebo se pomoc motoru vypne. 

Z pohledu právního řádu EU* a ČR** jsou elektrokola „jízdní kola s pedály, která jsou vybavena přídavným elektrickým motorem s maximálním trvalým výkonem 0,25 kW, jehož výkon je postupně snižován až do vyřazení motoru z činnosti, když vozidlo dosáhne rychlosti 25 km/h, nebo dříve, jestliže cyklista přestane šlapat.“ 

Baterie elektrokola

Nejnovější modely elektrokol využívají 36V lithium-iontové baterie (Li-ion), jejichž předností je vysoká kapacita, nízká hmotnost a dlouhá životnost. Li-ion baterie vydrží až 1000 nabíjecích cyklů a téměř u nich nedochází k samovybíjení. Ale rychleji „stárnout“ při vyšší teplotě a mohou se za určitých podmínek vznítit nebo vybuchnout. Doporučené skladování Li-ion baterií je při jejich nabití na 80 % v místností s optimální teplotou 15-20° C. Zhruba každých 6 měsíců je vhodné baterii plně vybít a nabít na maximum kapacity.

Baterie a motor BAFANG na elektrokole Leader Fox EXETER 2018  Detail uchycení baterie na rámu a motor BAFANG u trekingového e-kola Leader Fox

Je elektrokolo vhodné právě pro Vás?

 • Potřebujete se rychle a spolehlivě dopravovat v městském prostředí?
 • Nechcete už stát v kolonách v dopravních špičkách?
 • Chcete být nezávislí na veřejné dopravě?
 • Myslíte ekologicky?
 • Zdravotní stav Vám nedovoluje jezdit na klasickém jízdním kole?
 • Neradi se při jízdě potíte?
 • Neradi šlapete do kopce?
 • Nestačíte na kole manželce/manželovi/dětem/kamarádům?

Odpověděli jste alespoň v jednom bodě ANO? Pak elektrokolo určitě vyzkoušejte, změní Vám pohled na cyklistiku.

Elektrokolo výlet

S výběrem elektrokola Vám rádi poradíme i v našem obchodě v Hradci Králové. Přijďte se podívat na nejnovější modely nejen českých elektrokol LeaderFox, Superior a Cruissis, a vyberte si to pravé elektrokolo pro Vaše vyjížďky. 

 

* Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/24/ES ze dne 18. března 2002 o schvalování typu dvoukolových a tříkolových motorových vozidel, kterou se zrušuje směrnice Rady 92/61/EHSText s významem pro EHP.

** Česká technická norma ČSN EN 15194+A1: Jízdní kola – Jízdní kola s pomocným elektrickým pohonem – Jízdní kola EPAC


<< zpět do poradny

Chcete se dozvědět více?

Nákup jízdního kola přes internet

Nákup jízdního kola přes internet

V dnešní době již běžně nakupujeme přes internet oblečení, elektroniku, i potraviny. Není tedy důvod obávat se nákupu jízdního kola přes internet.... celý článek

Jak udržovat baterii elektrokola v dobrém stavu?

Jak udržovat baterii elektrokola v dobrém stavu?

Jízdní kola s přídavným elektro motorem se těší stále větší oblibě mezi rekreačními cyklisty . Po nákupu elektrokola nutně přijde otázka, jak... celý článek

S kolem do vlaku po České republice

S kolem do vlaku po České republice

Nadšeným a vášnivým cyklistům brzy přestane stačit objevování nejbližšího okolí jejich bydliště. A v ten moment se nabízí několik možností, jak... celý článek

Kategorie

Firma Vojtěch Kulhánek s.r.o. se stala jednou z prvních autorizovaných SHIMANO SERVICE CENTER v ČESKÉ REPUBLICE.

Jaké benefity Vám naše SHIMANO SERVICE CENTER přináší:

 • profesionální servis
 • vyškolení servisní technici a prodejní personál
 • technické a odborné poradenství
 • široký sortiment originálních produktů a náhradních dílů značky Shimano
 • možnost využívání nejnovějších technologií a inovací Shimano
PŘEJÍT NA PRODUKTY SHIMANO

Aktuality

22.03.2024 - NASTAL ČAS NAUČIT VAŠE DĚTI JEZDIT NA KOLE? 

NASTAL ČAS NAUČIT VAŠE DĚTI JEZDIT NA KOLE? 

Detail aktuality

15.03.2024 - ŠLÁPNĚTE DO SEZÓNY V NOVÉM OBUTÍ!

ŠLÁPNĚTE DO SEZÓNY V NOVÉM OBUTÍ!

Detail aktuality

08.03.2024 - ELEKTROKOLA LEVNĚJI!

ELEKTROKOLA LEVNĚJI!

Detail aktuality

29.02.2024 - NAKUPUJTE VÝHODNĚJI!

NAKUPUJTE VÝHODNĚJI!

Detail aktuality
Všechny aktuality

Anketa

Pohodlný nákup

U nás můžete platit online...

Visa Mastercard Diners Club American Express JCB Maestro
Youtube
Proč nakupovat u nás