Úvod PORADNA Vše pro pohodlí cyklisty Být vidět na kole Vám může zachránit život aneb Jak správně vybrat světlo na kolo!

Být vidět na kole Vám může zachránit život aneb Jak správně vybrat světlo na kolo!

Jezdíte na kole za snížených světelných podmínek, brzy ráno nebo pozdě večer? Dojíždíte na kole do práce či do školy po silnici s velkým provozem aut? Jezdíte na delší cyklovýlety a někdy se neplánovaně vracíte až se západem slunce? Přemýšleli jste někdy, jestli a jak Vás vidí řidiči aut, které jedou za Vámi nebo Vás míjejí? Možná Vás překvapí, že cyklista v tmavém oblečení, bez zapnutého osvětlení a reflexních prvků, ve snížených podmínkách a za špatného počasí, může být prakticky neviditelný, a to i na vzdálenost 5 m od auta jedoucího za ním. Buďte vidět – přežijete! 

Ukázkový příklad z interaktivní aplikace na iBESIP.cz

 

Neosvětlený cyklista ve tmě v dešti

Výhled řidiče vozu a 5 m vzdálený neosvětlený cyklista v tmavém oblečení v noci za deště – vidíte cyklistu? 

Osvětlený cyklista ve tmě v dešti

Stejné podmínky – noc, déšť, cyklista vzdálený 5 metrů před jedoucím vozem. Vidíte už cyklistu? Vidíte ten rozdíl?

 

V České republice je zákonem určená povinná výbava jízdního kola, a týká se i osvětlení. V roce 2016 se navíc novelou zákona o silničním provozu 361/2000 Sb. stanovila povinnost i chodcům nosit za špatné viditelnosti reflexní prvky. Tato povinnost platí nejen za tmy a v mlze, ale i při chůzi po krajnici silnici bez veřejného osvětlení. Pokud chcete zvýšit svoji vlastní bezpečnost při jízdách na kole, určitě se vyplatí investovat do kvalitního osvětlení a dostatečných reflexních prvků.  

Aktivní ochrana – světla a blikačky

V České republice platí povinnost celodenního svícení pro automobily. Je to diskutabilní, nicméně i za slunečného dne je auto lépe viditelné ve stinných místech nebo v protisvětle. Stejné je to i v případě jízdních kol a cyklistů, které se účastní silničního provozu stejně jako auta. Zapnuté a funkční osvětlení je nejen nezbytnost při jízdě za šera a tmy, aby sám cyklista viděl na cestu, ale představuje i aktivní ochranu cyklisty směrem k dalším účastníkům silničního provozu.  

Pasivní ochrana – odrazky a reflexní prvky

Reflexní prvky fungují na principu odrazu světla. Reflexní prvky jsou tak viditelné nejen na přímém slunci, ale především za bezprostředního svitu lamp veřejného osvětlení a světel aut. Proto se vyplatí na oblečení i na kole rozmístit reflexní prvky na co nejvíce míst. Reflexní prvky jsou již v dnešní době součástí designu množství cyklistického oblečení, není tedy potřeba na sobě mít neforemnou vestu. Stejně tak i výrobci plášťů na kolo nabízí pláště s výrazným reflexním proužkem. A když si pořídíte i batoh s výraznými barevnými panely nebo brašnu na kolo, můžete už jen vyšperkovat kolo reflexní páskou či samolepkou.

 Reflexní prvky na kolo

Nespoléhejte se na řidiče aut, že Vás včas na silnici uvidí a budou tak mít čas správně zareagovat na danou situaci, buďte aktivní a raději v tomto případě přemýšlejte i za druhé… Vybavte si kolo odrazkami, předním i zadním světlem, a buďte vidět i Vy. V e-shopu VšeProKolo.cz pořídíte vše nezbytné pro Vaši bezpečnou jízdu na kole.


Doporučené produkty

reflexní trubičky do drátů MAX1 Seku-Clip stříbrná

reflexní trubičky do drátů MAX1 Seku-Clip stříbrná Skladem (261 ks) 12 Kč Detail

<< zpět do poradny

Chcete se dozvědět více?

Cyklistické tretry – jaké vybrat?

Cyklistické tretry – jaké vybrat?

Rádi jezdíte kole a chtěli byste jízdu více zefektivnit ? Pořiďte si cyklistické tretry!  Speciální sportovní boty zajišťují maximální přenos... celý článek

Cyklistické brýle pro maximální sportovní zážitek

Cyklistické brýle pro maximální sportovní zážitek

Zrak je jedním z nejdůležitějších lidských smyslů – očima vnímáme až 90% všech informací z okolního prostředí. Chránit si zrak při jízdě na... celý článek

Jak vybrat sedlo na kolo

Jak vybrat sedlo na kolo

Vybrat to správné sedlo, na kterém se Vám bude pohodlně sedět a budete najíždět kilometry bez nepříjemných pocitů , je poměrně složité. Ať už... celý článek

Kategorie

Firma Vojtěch Kulhánek s.r.o. se stala jednou z prvních autorizovaných SHIMANO SERVICE CENTER v ČESKÉ REPUBLICE.

Jaké benefity Vám naše SHIMANO SERVICE CENTER přináší:

  • profesionální servis
  • vyškolení servisní technici a prodejní personál
  • technické a odborné poradenství
  • široký sortiment originálních produktů a náhradních dílů značky Shimano
  • možnost využívání nejnovějších technologií a inovací Shimano
PŘEJÍT NA PRODUKTY SHIMANO

Aktuality

09.07.2024 - OMEZENÍ OTEVÍRACÍ DOBY - 11.7. 2024

OMEZENÍ OTEVÍRACÍ DOBY - 11.7. 2024

Detail aktuality

08.06.2024 - HLINÍKOVÝ RÁM, 24 RYCHLOSTÍ A KOMPLETNÍ VÝBAVA?

HLINÍKOVÝ RÁM, 24 RYCHLOSTÍ A KOMPLETNÍ VÝBAVA?

Detail aktuality

04.05.2024 - NOVINKA!

NOVINKA!

Detail aktuality

22.03.2024 - NASTAL ČAS NAUČIT VAŠE DĚTI JEZDIT NA KOLE? 

NASTAL ČAS NAUČIT VAŠE DĚTI JEZDIT NA KOLE? 

Detail aktuality
Všechny aktuality

Anketa

Pohodlný nákup

U nás můžete platit online...

Visa Mastercard Diners Club American Express JCB Maestro
Youtube
Proč nakupovat u nás