Úvod PORADNA Vše pro výběr kola Nákup jízdního kola přes internet

Nákup jízdního kola přes internet

V dnešní době již běžně nakupujeme přes internet oblečení, elektroniku, i potraviny. Není tedy důvod obávat se nákupu jízdního kola přes internet. V e-shopu VšeProKolo.cz naleznete dostatek informací i kvalitní fotografie ke každému kolu. Vaše nové kolo si tak můžete vybrat i v pohodlí domova. Jediným úskalím nákupu přes internet tak zůstává přeprava. V případě prodeje jízdních kol je nutné některé komponenty demontovat, aby se předešlo případnému poškození při manipulaci se zabalenou zásilkou. Z tohoto důvodu ke každému kolu přikládáme stručný návod, jak smontovat jízdní kolo z krabice, ve kterém Vám přijde. Navíc jsme pro Vás natočili i instruktážní video, ve kterém se můžete podívat, jak snadno kolo připravíte na první vyjížďku. V případě nejasností se na nás neváhejte obrátit na tel. 495 220 411.

Řídítka a představec

Na jízdních kolech Author/Merida/Superior se používají dva typy představců, se závitem a bez závitu (tzv.A-head set představce). Před vlastním nastavením je důležité vědět, jaký typ představce máte na svém kole. 

  1. Závitové představce se zasunují do krku vidlice a jsou upevněny pomocí dlouhého šroubu, který prochází podélně celým představcem. Matice tohoto šroubu na spodním konci představce má kónický tvar nebo tvar šikmo seříznutého kužele. V obou případech slouží k dotažení představce ve sloupku vidlice. Jestliže nedojde k uvolnění představce po povolení šroubu v představci, klepněte do šroubu gumovou paličkou, nebo kladívkem přes dřevěný špalík.

Upozornění: Na představci je vyznačená maximální přípustná výška (linka) pro jeho vytažení. Nikdy nenastavujte představec nad tuto rysku! Zabráníte tím poškození představce.

  1. Představce bez závitu (A-head setové) jsou upevněny na sloupek vidlice zvenku. U tohoto typu představce není možné nastavovat jeho výšku. Pokud budete chtít nastavit řidítka výše, budete si muset vybrat buď vyšší řídítka nebo jiný představec s jiným úhlem sklonu. Vůle hlavového složení se u tohoto typu představce vymezuje pomocí šroubu nahoře na představci. Tento šroub je spojen s krkem vidlice pomocí tzv. „hvězdičky“, která je vtlačena do krku vidlice. Nastavení vůle v hlavovém složení lze provádět, jen pokud jsou povoleny oba imbusové šrouby na představci. Po seřízení vůle v představci tyto dva imbusové šrouby dotáhněte.

Upozornění: Pokud si nejste zcela jisti se seřízením představce a hlavového složení, svěřte tuto práci do rukou kvalifikovaného odborníka (autorizovaného prodejce Author).

Jízdní kola - řídítka a představec

Pedály

Pedály jsou označeny „R“ a „L“. Pedál „L“ má levý závit a montuje se na levou kliku a pedál „R“ má pravý závit a montuje se na pravou kliku.

Při koupi kola zkontrolujte, zda jsou pedály správně namontovány a dostatečně utaženy. Některé pedály jsou opatřeny klipsami a řemínky, které slouží k upevnění nohy při jízdě. Na některých modelech kol jsou místo tradičních pedálů použity pedály nášlapné.

Upozornění: Před koupí kola vybaveného nášlapnými pedály nechejte si odborně seřídit vypínací vůle pedálů. Každý cyklista jistě docení správně nastavené pedály při první složitější situaci.

Výška sedla

Posaďte se na kolo a postavte se na pedály s jednou nohou ve spodní poloze. Při optimální výšce sedla by měla tato noha být mírně pokrčena v koleni, v úhlu přibližně 3-5 stupňů. Vysoko nastavené sedlo způsobuje nadměrné zatížení zad a příliš natahovaných nohou, stejně jako boků. Nízko nastavené sedlo způsobuje nadměrnou námahu kolen a stehenních svalů.

Výšku sedla nastavíte pomocí rychloupínáku (matice) na konci sedlové trubky. Po správném nastavení zkontrolujte dotažení sedlovky.

Upozornění:  Na sedlovce je drážkou vyznačená maximální přípustná výška pro její vytažení. Nikdy nenastavujte sedlovku nad tuto drážku! Zabráníte tím poškození rámu jízdního kola.

Demontáž a montáž předního kola

Otevřete páku rychloupínacího šroubu a povolte matici na druhé straně (2-3 otáčky). Tímto se přední kolo uvolní z vidlice a stačí pouze nadzvednout přední kolo, někdy je nutné do kola lehce klepnout. Při montáži dbejte, aby byla páka rychloupínacího šroubu dostatečně dotažena směrem k vidlici. Vraťte zpět bowden brzdy. Zkontrolujte roztočením kola, zda brzdové botky neškrtají o plášť.

Jak vidíte, montáž kola objednaného z e-shopu je snadná záležitost, vyberte si i Vy nové kolo ze široké nabídky horských, crossových, silničníchmětských a elektrických kol, na VšeProKolo.cz.


<< zpět do poradny

Chcete se dozvědět více?

Jak správně zvolit velikost rámu jízdního kola?

Jak správně zvolit velikost rámu jízdního kola?

Při výběru jízdního kola je třeba dát pozor na výběr vhodné velikosti jízdního kola, která se zpravidla udává v palcích (z angl. „inches“, 1... celý článek

Jak vybrat elektrokolo a proč si pořídit elektrokolo?

Jak vybrat elektrokolo a proč si pořídit elektrokolo?

Elektrokola se stávají fenoménem dnešní doby. Nabízejí uživatelům-cyklistům možnost svezení s minimální fyzickou náročností . Baterie poskytuje... celý článek

Servis – opravy jízdních kol v Hradci Králové

Servis – opravy jízdních kol v Hradci Králové

O Vaše jízdní kolo bude v našem odborném servisu dobře postaráno, naši technici mají dlouholeté a bohaté zkušenosti v oblasti servisu jízdních... celý článek

Kategorie

Firma Vojtěch Kulhánek s.r.o. se stala jednou z prvních autorizovaných SHIMANO SERVICE CENTER v ČESKÉ REPUBLICE.

Jaké benefity Vám naše SHIMANO SERVICE CENTER přináší:

  • profesionální servis
  • vyškolení servisní technici a prodejní personál
  • technické a odborné poradenství
  • široký sortiment originálních produktů a náhradních dílů značky Shimano
  • možnost využívání nejnovějších technologií a inovací Shimano
PŘEJÍT NA PRODUKTY SHIMANO

Aktuality

22.03.2024 - NASTAL ČAS NAUČIT VAŠE DĚTI JEZDIT NA KOLE? 

NASTAL ČAS NAUČIT VAŠE DĚTI JEZDIT NA KOLE? 

Detail aktuality

15.03.2024 - ŠLÁPNĚTE DO SEZÓNY V NOVÉM OBUTÍ!

ŠLÁPNĚTE DO SEZÓNY V NOVÉM OBUTÍ!

Detail aktuality

08.03.2024 - ELEKTROKOLA LEVNĚJI!

ELEKTROKOLA LEVNĚJI!

Detail aktuality

29.02.2024 - NAKUPUJTE VÝHODNĚJI!

NAKUPUJTE VÝHODNĚJI!

Detail aktuality
Všechny aktuality

Anketa

Pohodlný nákup

U nás můžete platit online...

Visa Mastercard Diners Club American Express JCB Maestro
Youtube
Proč nakupovat u nás