Úvod PORADNA Vše pro pohodlí cyklisty Jak vybrat cyklocomputer na kolo

Jak vybrat cyklocomputer na kolo

Většina cyklistů, ať již rekreačních, kondičních či závodních mi dá jistě za pravdu, že mezi nepřeberným množstvím doplňků na jízdní kolo existuje jeden, bez kterého se jen málokdo obejde. Tušíte správně. V dalším článku naší cyklistické poradny se budu věnovat cyklopočítačům a tachometrům. Na úvod ve zkratce vysvětlím, jak takový digitální cyklocomputer vlastně funguje a z čeho se skládá.

Bezdrátový černý cyklocomputer Force WLS s 20 funkcemiNa digitálním tachometru, na rozdíl od toho analogového, vycházejí údaje zobrazované na displeji z námi zadané hodnoty, tj. obvodu kola. Magnet je uchycen ve výpletu předního kola a na vidlici je umístěn snímač, který má v sobě mikrospínač. V okamžiku, kdy se magnet přiblíží ke snímači, je jím sepnut a tachometr tak získává impuls odpovídající ujeté vzdálenosti rovnající se obvodu kola. Na základě časové závislosti počtu impulsů je poté vypočítávána rychlost kola.

Samostatnou kapitolou je kalibrace (nastavení) přístroje. To je samozřejmě podrobným způsobem popsáno v návodech, které jsou vždy součástí balení. I tak v rychlosti popíšu jak na to.

Ze všeho nejdříve je potřeba na samotném tachometru nastavit obvod kola. Nehledejte v tom pražádnou vědu. Jednoduše vezměte své kolo (nafouknuté dle normy) a nastavte jej tak, aby byl ventilek v dolní poloze. Poté místo na zemi u ventilku označte např. sirkou nebo párátkem. Následně kolem, mírně zatíženým uchopením za řídítka, objeďte po zemi celé jedno kolo tak, aby se ventilek vrátil do výchozí dolní pozice. Opět označte párátkem místo u ventilku a pak vzdálenost mezi oběma párátky na zemi změřte metrem. Naměřenou hodnotu zadejte do přístroje. Nastavte aktuální čas a máte téměř hotovo. Zbývá už jen pomocí zdrhovacích pásek nasadit držák na řidítka či představec, přišroubovat magnet do drátu a přiloženými gumičkami připevnit čidlo k vidlici. Vždy dbejte na to, aby vzdálenost mezi čidlem a magnetem nebyla větší než 5mm, jinak nebude tachometr fungovat. Skladujte během zimy svůj computer v pokojové teplotě, prodloužíte tak výrazně životnost baterie. 

Digitální tachometry se dělí na drátové cyklocomputery a bezdrátové cyklocomputery. Drátový tachometr sestává z již zmiňovaného magnetu, umístěného v předním výpletu jízdního kola (ten je buď navlečen na paprsku, nebo na něj pevně našroubován), čidla, které bývá připevněno dvěma gumičkami k přední vidlici a samotného tachometru s držákem, který je s čidlem propojen dostatečně dlouhým drátkem.

Bezdrátový tachometr, jak název napovídá, se obejde bez propojení držáku a čidla drátkem. Avšak čidlo nebo též vysílač, musí mít samostatné napájení a tím je, stejně jako u computeru samého, tzv. knoflíková baterie. Výhodou bezdrátových tachometrů je již zmíněná absence drátu, kdy se nemusíte obávat, např. při náhodném pádu či transportu, přetržení kabeláže. Drobnou nevýhodou se může jevit nutnost mít dvě funkční baterie (ve vysílači i computeru). Dále musí být dodržena maximální vzdálenost 70cm mezi počítačem a čidlem.

Asi nejdůležitějším kritériem pro výběr tachometru je počet jeho funkcí a velikost displeje. Co se funkcí týče, mohou být cyklocomputery rozděleny do tří skupin.

  1. Computery vybavené základními funkcemi. U takových obvykle nalezneme údaje o rychlosti, času a o celkově a denně najetých kilometrech. V této kategorii na našem portálu vseprokolo narazíte např. na cyklocomputer značky Author CaT 5S, který jistě mnohé z vás zaujme poměrem cena/výkon. Cílovou skupinou těchto „mašinek“ budou dozajista všichni občasní rekreační cyklisté, jakožto i ti, kteří na svých kolech dojíždějí do zaměstnání.
  2. Druhou skupinu cyklocomputerů by bylo možné charakterizovat jako tachometry s pokročilejšími funkcemi, ke kterým patří např. vyhodnocování průměrné rychlosti, maximální rychlost, porovnávání momentální rychlosti s tou průměrnou, informace o spálených kaloriích či ukazatel teploty. Výborným výrobkem v této střední třídě je náš model bezdrátového cyklocomputeru Force USB 13, vybavený mini USB portem a poměrně velkým displejem včetně jeho podsvícení. Aktivní cykloturisté a kondiční cyklisté si tak jistě přijdou na své.Bezdrátový černý cyklocomputer CATEYE VELO s 9 funkcemi
  3. V poslední kategorii se nachází cyklopočítače té nejvyšší řady, vybavené velmi pokročilými funkcemi a vysokou odolností proti nárazu a vlhkosti. Takové computery jsou vybaveny funkcemi jako je například frekvence šlapání, měření nadmořské výšky, měření celkového převýšení nebo bluetooth propojení se smartphony s možností importu dat. Jedná se zejména o značkové tachometry od firmy Cateye. Pořizovací cena těchto „mašinek“ bývá vyšší a je tak určena především všem profesionálním či amatérským závodníkům a všem cyklonadšencům.

Na samý závěr několik praktických rad a tipů. 

  • Pokud si myslíte, že je pro vás jako příležitostného cyklistu cyklocomputer zbytečnou investicí, věřte, že tomu tak není. Většina komponentů, zejména pak řetěz a ozubená kolečka se opotřebovávají přímo úměrně s najetými kilometry, a i ten základní cyklistický tachometr má funkci celkově najetých kilometrů, které vás upozorní na to, že je třeba navštívit servis a ojeté komponenty kola nechat vyměnit.
  • Nekupujte levné cyklocomputery v supermarketech. Obvykle mívají špatný software a vydrží vám maximálně jeden rok.
  • V letních měsících na koupališti nenechávejte kolo zaparkované tak, aby byl tachometr vystaven přímému slunci. Může takto dojít k trvalému poškození displeje.
  • Vždy po výměně baterie je potřeba znovu nastavit obvod a hodiny, viz kalibrace tachometru.Náhradní kabeláž pro cyklopočítače CATEYE Velo 5, 7, 8 a AUTHOR Cat 5 a 8
  • Kupujte vždy značkové kvalitní baterie.
  • Dbejte na to, aby kabeláž u drátových tachometrů byla vždy těsně omotaná kolem bowdenu, předejdete tím případnému přetržení kabelu. A když už k tomu dojde, v samostatné sekci příslušenství k cyklocomputerům na našem portálu vseprokolo jsou v nabídce také samostatné kabeláže ke všem námi nabízeným tachometrům.

Hodně štěstí při výběru!

 


<< zpět do poradny

Chcete se dozvědět více?

Jak vybrat sedlo na kolo

Jak vybrat sedlo na kolo

Vybrat to správné sedlo, na kterém se Vám bude pohodlně sedět a budete najíždět kilometry bez nepříjemných pocitů , je poměrně složité. Ať už... celý článek

Jak vybrat správné pedály na kolo?

Jak vybrat správné pedály na kolo?

Při výběru cyklistických pedálů rozhoduje styl jízdy. Správný výběr pedálů Vám jízdu na kole zpříjemní, umožní zvýšit podávaný výkon i techniku... celý článek

Kam uložit věci při cyklo vyjížďce aneb Jak vybrat brašnu na kolo?

Kam uložit věci při cyklo vyjížďce aneb Jak vybrat brašnu na kolo?

Řešíte otázku, jak si pohodlně sbalit na kolo mobil, klíče od domu, svačinu, pláštěnku nebo větrovku, foťák a další nezbytnosti? Při... celý článek

Kategorie

Firma Vojtěch Kulhánek s.r.o. se stala jednou z prvních autorizovaných SHIMANO SERVICE CENTER v ČESKÉ REPUBLICE.

Jaké benefity Vám naše SHIMANO SERVICE CENTER přináší:

  • profesionální servis
  • vyškolení servisní technici a prodejní personál
  • technické a odborné poradenství
  • široký sortiment originálních produktů a náhradních dílů značky Shimano
  • možnost využívání nejnovějších technologií a inovací Shimano
PŘEJÍT NA PRODUKTY SHIMANO

Aktuality

22.03.2024 - NASTAL ČAS NAUČIT VAŠE DĚTI JEZDIT NA KOLE? 

NASTAL ČAS NAUČIT VAŠE DĚTI JEZDIT NA KOLE? 

Detail aktuality

15.03.2024 - ŠLÁPNĚTE DO SEZÓNY V NOVÉM OBUTÍ!

ŠLÁPNĚTE DO SEZÓNY V NOVÉM OBUTÍ!

Detail aktuality

08.03.2024 - ELEKTROKOLA LEVNĚJI!

ELEKTROKOLA LEVNĚJI!

Detail aktuality

29.02.2024 - NAKUPUJTE VÝHODNĚJI!

NAKUPUJTE VÝHODNĚJI!

Detail aktuality
Všechny aktuality

Anketa

Pohodlný nákup

U nás můžete platit online...

Visa Mastercard Diners Club American Express JCB Maestro
Youtube
Proč nakupovat u nás