Úvod PORADNA Výběr dětské přilby

Jak vybrat dětskou helmu

 Jak vybrat dětskou helmu

Našli jste na internetu či v obchodě mnoho dětských helem, přileb a nevíte podle čeho vybrat?

Připravili jsme pro vás článek, abyste se v této problematice efektivně zorientovali.

Nejdříve Vám připomeneme, proč je důležité helmu svému potomkovi pořídit. Nejenom, že podle zákona je do 18ti let je to podle zákona povinnost. Také nezapomínejte, že kolo může být celkem rychlý prostředek, ano, nemusí se stát vůbec nic, ani odřené koleno, ale jeden nečekaný pád a budete rádi, že Vaše dítě helmu mělo…

 

Helmy podle použití

Cyklo - na kolo, odrážedlo, odstrkovadlo, do sedačky na kolo, do vozíku za kolem. Tyto helmy můžete použít i na zimní či letní bruslení (in-liny).

Skate - na skateboard, na inline brusle, leckdo využívá i na kolo. Poznáte je podle jiného tvaru helmy, lidově se jim říká "kokos".

Lyžování - helmy na lyže.

Některé značky (takové ty více designové) už vymysleli i kombinaci jedné helmy na cyklo a lyžování dohromady, ale myslím, že to má vždy nějaké nevýhody (třeba větší hmotnost a menší prodyšnost u cyklo varianty).

Jak vybrat systém pásků

Jde o to, aby se pásky na helmě daly seřídit tak, že jej sponou můžete pod bradou jednoduše zapnout, ani netlačí a hlavně nejsou moc volné. Často vidím děti, které mají na hlavě nasazenou přilbu, pod bradou nějak navolno zapnutý pásek. Bohužel, kdyby došlo k pádu, tak se helma z hlavy sveze, protože je opravdu jen "nasazená"..

Pásky potřebujete seřídit tak, aby dítě mělo seřizovací spony pod ušima a zapínací sponu plus mínus pod bradou.

Na jedné straně helmy jsou pásky "napevno", na druhé je volný konec. Začnete upravovat na straně, kde je pevný konec. Sponu dáte dítěti zhruba pod bradu, seštelujete, aby se pásky rozdělovaly dole pod uchem, a často vám kus pásku přebývá, je to moc dlouhé, takže co s tím?

No a zde je kámen úrazu - u některých helem se nedá pásek protáhnout vnitřkem helmy nebo rodiče neví, jak to udělat. Potřebujete totiž "poslat přebytek pásku" na druhou stranu. Pokud to neuděláte, tak to prostě zůstane delší a musíte co nejvíc zkrátit pásky u druhého ucha a zapínání má dítě více na tváři než pod bradou, nebo to má prostě volné (takže při pádu hrozí, že se helma sesune a hlavu neochrání).

Podle mě je ideální, pokud se pásky dají protahovat vnitřkem helmy, pak není problém zajistit symetričnost pravé a levé délky pásků.

Seřídím na jedné straně - přebytek pošlu na druhou stranu - tam opět seřídím a zbyde mi volný konec, který např. zagumičkuji.

Pozn. volný konec, co vám zbyde, raději nestříhejte, jak dítěte poroste hlava, budete to po čase povolovat. Nebo ustříhněte jen kousek a zatavte konec, ať se pásek nepáře.

 

Zapínání pod bradou

- dělají se buď klasické spony, nebo různý systém plastového pásku se zoubky a drážkami, někdy najdete i magnetické zapínání. Nedělala bych z toho až takovou vědu. Ty s tím páskem mohou mít trochu výhodu, že je můžete zapnout i někde uprostřed, takže třeba, když si dítě vezme čepici, tak nemusíte hned něco posouvat a 1 cm si regulujete na sponě. Ale sem tam u některých modelů trochu trvá, než se ochodí. Ty magnetické jsou příjemné na zapínání, ale najdete je většinou až u drahých modelů.

 

Technologie výroby

Helmy mohou být vyrobeny technologií in-mold nebo jsou lepené nebo lisované. Lepené stojí cca kolem 400 a více, lisované cca 600 a výše a in-mold dětské helmy stojí od cca 700 Kč výše.

In-mold technologie - současná nejmodernější technologie výroby přileb. Jedná se o technologii přímého vstřikování pěnového polystyrenu do skořepiny a výstuh. Touto cestou se dosáhne velmi pevného, odolného a kompaktního celku. Tím, že se jedná o pevné spojení laminátové skořepiny s vnitřním polystyrenovým skeletem, tak se náraz mnohem lépe rozloží na větší plochu a je menší pravděpodobnost prasknutí přilby.

Lepené helmy - nemůžete-li dát moc peněz za in-mold helmu, neděste se. Dřív tahle technologie nebyla běžná a svět se z toho nezbořil. Nekupujte ale pokud možno ty nejlevnější "čínské" (200 - 300 Kč) někde v supermarketu, často se na nich pak odlepuje ta páska, která spojuje polystyren se skořepinou a je hlavně otázka, co udělají při větším pádu. Kupte raději nějakou známější značku v cykloservisu.

 

Reflexní prvky, blikačky

Některé přilby mají pro větší bezpečnost na helmě i reflexní prvky. Ty dražší helmy dokonce mohou mít blikačku pro jízdu za šera či ve tmě (např.Uvex Hero). U některých helem můžete dodatečně přidělat blikačku (např. Uvex Kid II.).

Blikačky můžete mít integrované přímo v otočném kolečku vzadu na helmě, nebo jsou diody z obou stran kolečka a problikávají ze strany na stranu. Také mohou být blikačky samostatně přidělané na zadní části helmy. A nebo i nahoře. A někdy můžete mít blikačku i vepředu, popřípadě 2 blikačky na helmě z obou stran. Také se můžete setkat s tím, že např. helmy Uvex mají u některých typů možnost blikačku

 

Hmotnost

V obchodě to asi potěžkáním nezjistíte, rozdíly jsou jen v desítkách gramů, údaj bývá napsán na krabici. Aby dítko bylo v pohodě, když bude mít helmu třeba i celé odpoledne, tak je fajn, když helma nebude moc těžká. Váhy dětských helem začínají cca na 220 g, samozřejmě záleží na velikosti, takže ty větší mají třeba 250 či 270 g a je to pořád v pohodě. Těžší bývají "skate" helmy, ty mohou mít třeba i 350 - 400 g, tam už je otázka, jak se v tom dítě cítí, kolik mu je let apod.

Štítek

Štítek vepředu může být integrovaný nebo odnímatelný. Je fajn, když helma má vepředu předsazený štítek, či je zkosená (a není zakončena hned nad čelem), aby při případném pádu mohla pomoci před odřením brady, nosu apod. Navíc může pomoci proti svícení sluníčka do očí.

Větrací otvory, síťka proti hmyzu

Helmy mají různý počet otvorů, např. 3 nebo i 11. Je to důležité, aby se hlava nepotila, takže čím víc otvorů, tak lépe.

V otvorech, většinou jen v přední části helmy, bývá síťka, může se hodit, kdyby náhodou kolem přilby letěla vosa či včela

 

Výstelka

Většina přileb má různé měkké výstelky, většinou přidělané suchými zipy. Je dobré, když jsou i odnímatelné, protože je můžete případně přeprat. Někdy máte i na výběr, jak silnou výstelku dát.

 

Vychytávky do chladného počasí

Rodiče často řeší, jak to udělat v chladnějším počasí. Pokud máte v helmě rezervu, tak není problém pod ní vzít nějakou tenčí čepici. Super jsou tenké termočepice s plochými švy. Také se výborně osvědčují multifunkční šátky pro děti - takové ty tunely, ze kterých uděláte šálu, čelenku, čepici nebo kuklu. A jako poslední vychytávku vám představíme obal na helmu, který můžete využít jak při transportu, tak kdyby váš někde překvapil déšť, či případně pro

 

Pozor na poškození helmy

Důležité je upozornit na to, že pokud byste bohužel zažili nějaký větší pád, tak na ní nic nespravujte a ani ji dál nepoužívejte. Dokonce, i když navenek nevypadá výrazně poškozená, při pádu mohlo dojít ke stlačení vnitřní hmoty, z venku to ani nepoznáte a při dalším pádu by již helma mohla lehce prasknout, protože už další námahu při nárazu nemusí vydržet. Z tohoto důvodu není ani dobré kupovat použitou helmu, u které bezpečně nevíte její historii.

Také si dejde pozor na slunečné počasí, když helmu necháváte v autě, kde se na sluníčku vše rozpálí - taková helma, když je hned za sklem, to nemusí vydržet, hlavně ty lepené lepidlem mohou mít namále.

 

Jak vybrat správnou velikost dětské helmy/přilby

 

1. krok - změření obvodu hlavy

Změřte obvod hlavy dítěte. Přes čelo, horizontálně, vlasy klidně přitlačte, nesmí to být na volno. Nejednoduší je to krejčovským metrem, nemáte-li, tak provázkem, který pak změříte pravítkem. Neměřte šikmo, to se dostanete k jiným číslům, helma se nosí horizontálně, takže tam měřte v nejširším místě hlavy.

Můžete ještě změřit i obvod hlavy v tenčí čepici (např. bavlněné, nějaké jarně-podzimní). Získáte tím představu, jak se zvětší obvod hlavy, když dáte za chladného počasí dítěti pod helmu nějakou kuklu, šátek, čepici či zimní kit.

Hlava neroste zas tak rychle, takže helma dítěti při dobrém výběru vydrží cca 2 roky, možná i trochu více, je to prostě individuální.

 

2. krok - výběr velikosti

Dětskou helmu, přilbu vybírejte tak, aby v ní byla pro dítě vůle pokud možno cca 2 cm (má obvod 50 cm, ať helmá má horní rozměr 52 cm). Když se trefíte na začátek rozměru určité helmy a bude tam rezerva 3 - 4 cm, je to efektivní, aby dítěti helma nějaký čas vydržela a aby se pod helmu vešla za chladnějšího počasí čepice, kukla, multifunkční šátek.

U každého z našich produktů najdete pro jaký obvod hlavy je vhodná. Stačí jen vybrat ten správný design.

Kategorie

Firma Vojtěch Kulhánek s.r.o. se stala jednou z prvních autorizovaných SHIMANO SERVICE CENTER v ČESKÉ REPUBLICE.

Jaké benefity Vám naše SHIMANO SERVICE CENTER přináší:

  • profesionální servis
  • vyškolení servisní technici a prodejní personál
  • technické a odborné poradenství
  • široký sortiment originálních produktů a náhradních dílů značky Shimano
  • možnost využívání nejnovějších technologií a inovací Shimano
PŘEJÍT NA PRODUKTY SHIMANO

Aktuality

19.03.2018 - Superior XP 929 a XP 979 2018

Superior XP 929 a XP 979 2018

Jaké jsou novinkové modely 2018 horských karbonových kol Superior XP 929 a XP 979?

Detail aktuality

21.01.2018 - Hlasujte pro náš eshop

Hlasujte pro náš eshop

v anketě ESHOP ROKU

Detail aktuality

13.01.2018 - Ani v lednu kolo nesmí zahálet

Ani v lednu kolo nesmí zahálet

Ale jak se v zimě na kolo či jiný sport obléci? Pomůže Vám kvalitní oblečení.

Detail aktuality

01.01.2018 - Šťastný cyklistický rok 2018

Šťastný cyklistický rok 2018

Přejeme Vám šťastný cyklistický rok 2018

Detail aktuality
Všechny aktuality

Anketa

Pohodlný nákup

U nás můžete platit online...

Visa Mastercard Diners Club American Express JCB Maestro
Youtube

Hodnocení obchodu Všeprokolo.cz na Zboží.cz
Proč nakupovat u nás