Údržba jízdních kol | Poradna | VšeProKolo.cz

Úvod PORADNA Údržba jízdních kol

Údržba jízdních kol aneb zkušenosti s opotřebením kola

V této části naší cyklistické poradny Vám přiblížíme problematiku údržbových prací na jízdním kole, které sice jako cyklista-uživatel nemusíte dělat osobně, ale je dobré je znát, abyste dokázali včas odhadnout potřebné servisní zásahy. Znalost opotřebení se Vám bude hodit při používání a servisu jízdního kola, a také si budete jistější před každou Vaší projížďkou.

Naše rady a zkušenosti, které jsme zde pro Vás připravili, jsou léty prověřené techniky z našeho specializovaného servisu.

Zkušenosti s opotřebením kola

Každé jízdní kolo je individuální podle kvality použitého materiálu, technologie a v neposlední řada přístupu majitele k jeho údržbě, použití v terénu, způsobu jízdy a váze cyklisty. Nicméně lze všeobecně říci, že pokud vlastníte kvalitnější jízdní kolo, tak se můžete setkat při jeho stárnutí s níže popisovanými problémy v závislosti na počtu ujetých kilometrů.

Především u kvalitního a udržovaného jízdního kola by se nemělo nic porouchat tak, aby nebylo možné na kole dojet, popřípadě to, aby byla určitá část kompletně poškozená a cyklista kvůli tomu třeba havaroval. Pokud dojde ke zlomení rámu či vidlice jízdního kola je nutné celou tuto část vyměnit za novou. Z bezpečnostních důvodů se nedoporučuje rám či vidlici jízdního kola opravovat. K běžnému opotřebení ostatních komponentů dochází při pravidelné údržbě pomalu, ale je nutné věnovat stavu jízdního kola stálou pozornost.

Níže uvedené informace berte jako orientační, neboť záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují opotřebení Vašeho jízdního kola.

Když máme najeto 1000 km – drobnější součástky

Při běžném použití do 1000 km budete vyměňovat zpravidla drobnější věci, jako jsou duše a pláště, lanka brzd a měničů, brzdové špalíky, apod. Při koupi jízdního kola se vybavte mazacími oleji, mycími prostředky na jízdní kola, náhradní duší, lepením, skladným nářadím a hustilkou na cesty.

Když máme najeto 800 - 2500 km – řetěz

Jakmile nám tachometr na kole ukáže najetých cca 800-2500 km (záleží na typu převodů 6-10 rychlostí), měli bychom si nechat přeměřit stav našeho řetězu v odborném servisu nebo si pořídit kalibr na řetěz. Řetěz je o něco dražší součástka, kterou ale budeme muset vyměňovat poměrně častěji. Řetězy se opotřebovávají nejvíce a většinou více než 2000 km nevydrží. Pokud se včas nevymění a dojde k vytažení řetězu za přípustnou mez, může dojít k opotřebení kazety (vícekolečka) na nejpoužívanějších pastorcích.

Když máme najeto 1000-2000 km - brzdové špalíky

Jak již bylo uvedeno výše, další velmi důležitou a velmi zatíženou a opotřebovávající se součástkou jsou brzdové špalíky. Nejedná se o drahou investici, ale měli bychom neustále sledovat jejich stav a dle potřeby je pravidelně měnit. Nelze přesně říci po kolika kilometrech jsou brzdové špalíky sjeté, to záleží na stylu jízdy každého cyklisty. Měkké brzdové špalíky nevydrží tolik, ale na druhou stranu neopotřebovávají brzdnou plochu ráfků. Tvrdé brzdové špalíky totiž mohou zeslabit stěnu ráfků, a proto je také třeba hlídat, jak ráfky vypadají.

Když máme najeto 2000-4000 km – pláště, vícekolečko

Dalším komponentem, který budete čas od času měnit, jsou pláště. Sjíždějí se cca po 2000-4000 km, záleží přitom na váze cyklisty a stylu jízdy. Především zadní plášť je nutné hlídat, neboť se sjíždí dříve než přední. Dalším komponentem je vícekolečko, na kterém se časem sjedou pastorky. Výměna vícekolečka není velmi častá, ale pokud včas nevyměníte řetěz, tak tyto komponenty nemusejí vydržet ani 2 000 km.

Když máme najeto 5000-10000 km - měnič

Při najetých 5000 km prohlédněte stav přehazovačky a přesmykače. Některé kvalitní typy vydrží až 10000 km, jiné začnou mít opotřebovanou pružinu či začnou být volné v čepech. Při delším nepoužívání jízdního kola (tzv. zazimování, apod.) je vhodné zařadit na měniči a převodníku nejmenší pastorky/talíř, aby se navolnila pružina měniče.

Když máme najeto 10000-20000 km - kliky, převodníky, ráfky

Jednou z dražších investic bude obměna převodového ústrojí, konkrétně kliky a převodníky. Výměna převodníků není velmi častá, ale pokud včas nevyměníte řetěz, tak tyto komponenty nemusejí vydržet ani 10 000 km. Dle stylu jízdy, kvality brzdových špalků a kvality ráfků se může projevit probrždění ráfků po 10 000-15 000 km. Duralové ráfky pro horská kola jsou o něco dražší a také je nutné počítat s tím, že se ráfky musí nechat přeplést, což zvyšuje náklady na servis. Pokud budete měnit ráfky, prověřte také stav nábojů, aby se tyto případně vyměnili spolu s ráfkem. V našem obchodě vedeme stálou nabídku určitých typů zapletených kol, z kterých si můžete vybírat.

Když máme najeto 20000 km – odpružená vidlice, rám

Při najetých 20 000 km je těžké odhadnout, co se může stát. Je dobré před každou jízdou sledovat stav jízdního kola. Doporučujeme sledovat stav rámu a odpružené vidlice. Může dojít k únavě materiálu či opotřebování sedla  a sedlovky, brzdových pák, řídítek, představce a dalších komponentů.

Pokud si nevíte rady, jak se správně starat či servisovat Vaše jízdní kolo, obraťte se s důvěrou na náš odborný servis v našem kamenném obchodě na třídě Karla IV. 662 v Hradci Králové, tel 495 211 365. Rádi Vám poradíme a vaše jízdní kolo profesionálně a s láskou opravíme k Vaší plně spokojenosti a bezpečnosti.

Kategorie

Firma Vojtěch Kulhánek s.r.o. se stala jednou z prvních autorizovaných SHIMANO SERVICE CENTER v ČESKÉ REPUBLICE.

Jaké benefity Vám naše SHIMANO SERVICE CENTER přináší:

  • profesionální servis
  • vyškolení servisní technici a prodejní personál
  • technické a odborné poradenství
  • široký sortiment originálních produktů a náhradních dílů značky Shimano
  • možnost využívání nejnovějších technologií a inovací Shimano
PŘEJÍT NA PRODUKTY SHIMANO

Aktuality

14.05.2018 - Jak probíhalo testování MTB a elektrokol Superior 2018

Jak probíhalo testování MTB a elektrokol Superior 2018

Podívejte se na fotografie z vydařené akce testování kol!

Detail aktuality

19.03.2018 - Superior XP 929 a XP 979 2018

Superior XP 929 a XP 979 2018

Jaké jsou novinkové modely 2018 horských karbonových kol Superior XP 929 a XP 979?

Detail aktuality

21.01.2018 - Hlasujte pro náš eshop

Hlasujte pro náš eshop

v anketě ESHOP ROKU

Detail aktuality

13.01.2018 - Ani v lednu kolo nesmí zahálet

Ani v lednu kolo nesmí zahálet

Ale jak se v zimě na kolo či jiný sport obléci? Pomůže Vám kvalitní oblečení.

Detail aktuality
Všechny aktuality

Anketa

Pohodlný nákup

U nás můžete platit online...

Visa Mastercard Diners Club American Express JCB Maestro
Youtube

Hodnocení obchodu Všeprokolo.cz na Zboží.cz
Proč nakupovat u nás