Na kole za výhledy a rozhledy po Královéhradecku | Poradna | VšeProKolo.cz

Úvod PORADNA Na kole za výhledy po Královéhradecku

Na kole za výhledy a rozhledy po Královéhradecku

5+1 tip kam na kole za výhledy a rozhledy po Královéhradeckém kraji

 

Česká republika je doslova rájem pro milovníky rozhleden. Na území ČR je v současnosti více než 350 staveb určených k poklidnému kochání se výhledem do krajiny. Využijte tuto jedinečnou příležitost a zakomponujte do trasy výletu na kole i některou z rozhleden v blízkém okolí nebo i ve vzdálenějších koutech Česka. V tomto článku se „vypravíme“ na některá i méně známá rozhlednová místa, která byla postavena od roku 2014 v Královéhradeckém kraji. 

 

Rozhledna Kosice (Chlumec nad Cidlinou)

Dřevěná 8 metrů vysoká rozhledna na okraji obce Kosice je soukromou stavbou, která vyrostla na uměle vytvořeném valu, který byl navršen ze zeminy z vybagrovaného rybníka, na kterém stojí srub majitele pozemku (pan Bareš). Po překonání 50 metrů dlouhého strmého stoupání k rozhledně se Vám z její vyhlídkové plošiny ve výšce 5 metrů nabídne ničím nerušený kruhový výhled do okolní krajiny a za dobré viditelnosti i na Železné hory, Krkonoše a Orlické hory. Rozhledna zůstane volně přístupná při dobrém chování návštěvníků.

Do plánu cyklo výletu určitě můžete zahrnout i návštěvu barokního zámku Karlova Koruna v 6 km vzdáleném Chlumci nad Cidlinou, nebo cestou zpět do Hradce Králové i rozhlednu Milíř stojící nad Vysokou nad Labem s výhledem na východočeskou nížinu s Kunětickou horou

Rozhledna Kosice u Chlumce nad Cidlinou 

Rozhledna Sovinec (Vrchlabí, Krkonoše)

Dřevěná rozhledna v cimrmanovském stylu stojí na umělém náspu na vrcholu Sovince ve výšce 765 m n. m. Z horní plošiny rozhodně neuvidíte víc, než se nabídne Vašim očím při odkládání kola u vedle stojícího stromu, jako recese je ale tato rozhledna skutečným klenotem. K rozhledně se dostanete, když u parkoviště Křížovky na Benecku odbočíte z cyklotrasy K10 na neznačenou polní cestu vedoucí až na vrchol Sovince. Rozhledna je otevřená celoročně, zdarma, vstup je na vlastní nebezpečí.

Pokud ale v těchto končinách chcete zažít ten pocit „dívat se na svět shora a do daleka“, určitě vyrazte na několik kilometrů vzdálenou rozhlednu Přední Žalý, masivní osmnáctimetrovou kamennou věž z roku 1892. Kruhový výhled na panorama Krkonoš, Jizerské hory a Ještěd, Trosky, i Orlické hory, který se Vám nabídne z jejího vyhlídkové plošiny, je skutečně dech beroucí. K rozhledně Vás dovede cyklotrasa K10, v případě, že si chcete ulehčit výjezd do kopce, můžete využít lanovku z Herlíkovic. V horské boudě u rozhledny se v příjemném prostředí můžete občerstvit. Aktuální provozní dobu sledujte na webu www.zaly.cz.

Rozhledna Sovinec v Krkonoších 

Rozhledna Slavětín (Trutnov)

Na Markoušovickém hřebeni stojí od roku 2014 dřevěná rozhledna vysoká 22 metrů. Ocelovým točitým schodištěm vystoupáte do zastřešené vyhlídkové plošiny ve výšce 18 metrů, odkud se Vám nabídne kruhový výhled na Krkonoše, Vraní a Javoří hory, Trutnov a přehradu Rozkoš. K rozhledně vede místy poměrně náročný terén, horské kolo je tu ideální volbou. Rozhledna je volně přístupná celoročně a zdarma.

O 4 km dále můžete na Markoušovickém hřebeni navštívit další rozhlednu – Žaltman. Celý tento hřeben až do Jestřebích hor je navíc doslova poset pěchotními sruby a zachovalými prvky vojenského opevnění z dob 2. světové války. Na opačné straně, v okolí Trutnova, se nachází i další rozhledny, určitě nevynechejte rozhlednu Elišku u dělostřelecké tvrze Stachelberg nebo vyhlídku na bývalé bojiště a současné město Trutnov – Památník generála Gablenze.  

Rozhledna Čáp (Náchod)

Dřevěná rozhledna s ocelovým točitým schodištěm umožňuje výhled ze dvou vyhlídkových plošin nejen na Adršpasko-teplické skály, na jejichž okraji stojí, ale za dobré viditelnosti i na Krkonoše, Javoří a Orlické hory, Broumovské stěny i nedaleko stojící stolovou horu Ostaš. Rozhledna je volně přístupná celoročně. Závěrečných pár set metrů cesty k rozhledně vede po plochých balvanech, v cyklistických tretrách tedy našlapujte opatrně, hlavně pokud se sem vydáte krátce po dešti.   

Stezka korunami stromů (Janské Lázně, Krkonoše)

V roce 2017 otevřená Stezka korunami stromů v Janských Lázních na hraně Krkonošského národního parku není typickou rozhlednou. Pokud se vypravíte na stezku s cílem dalekých výhledů, budete zklamáni. Primárně se jedná o naučnou stezku vedenou po dřevěném chodníku vysoko nad zemí, která chce představit a ukázat život v lese od kořenů stromů až po jejich koruny. Nicméně za dobré viditelnosti se z horní plošiny z výšky 43 m nabízí dechberoucí pohled na okolní les a kruhový výhled do okolní krajiny.

Stezka korunami stromů v Krkonoších 

Inspiroval Vás náš článek? Vydali jste se na některou z rozhleden na kole? Dejte nám vědět, jak se Vám na rozhlednách líbilo, můžete nám poslat i fotku, rádi nasídlíme Vaše zážitky na našem Facebooku.

 

Fotografie v článku jsou chráněny autorským zákonem.

Kategorie

Firma Vojtěch Kulhánek s.r.o. se stala jednou z prvních autorizovaných SHIMANO SERVICE CENTER v ČESKÉ REPUBLICE.

Jaké benefity Vám naše SHIMANO SERVICE CENTER přináší:

  • profesionální servis
  • vyškolení servisní technici a prodejní personál
  • technické a odborné poradenství
  • široký sortiment originálních produktů a náhradních dílů značky Shimano
  • možnost využívání nejnovějších technologií a inovací Shimano
PŘEJÍT NA PRODUKTY SHIMANO

Aktuality

02.07.2018 - VÝPRODEJ JÍZDNÍCH KOL ZNAČKY MERIDA

VÝPRODEJ JÍZDNÍCH KOL ZNAČKY MERIDA

Vyprodáváme modely 2018, vyberte si nové kolo!

Detail aktuality

27.06.2018 - SOUTĚŽ s CESTUJNAKOLE.cz

SOUTĚŽ s CESTUJNAKOLE.cz

Soutěž ve spolupráci s CESTUJNAKOLE.cz už zná své výherce!

Detail aktuality

15.06.2018 - Doprava Českou poštou od 15. června 2018

Doprava Českou poštou od 15. června 2018

Změny ve způsobu doručení a cenách dopravného prostřednictvím České pošty

Detail aktuality

23.05.2018 - Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR)

Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR)

aneb jak budeme s Vašimi osobními údaji nakládat po 25. 5. 2018

Detail aktuality
Všechny aktuality

Anketa

Pohodlný nákup

U nás můžete platit online...

Visa Mastercard Diners Club American Express JCB Maestro
Youtube

Hodnocení obchodu Všeprokolo.cz na Zboží.cz
Proč nakupovat u nás