Úvod PORADNA Jak vybrat cyklistické tretry

Jak vybrat cyklistické tretry

Cyklistické tretry jsou speciální sportovní boty, které mají zajistit maximální přenos výkonu při jízdě na kole.

Z několika důvodů zefektivňují šlapání a tím šetří síly cyklisty. Prvním je pevné spojení nohy jezdce s pedálem, do nichž se tretry zacvaknou prostřednictvím speciálních zámků, tzv. kufrů – díky tomu noha zabírá nejen při pohybu dolů, ale i při pohybu vzhůru, kdy pedál táhne. Kvůli tomu mívají tvrdší s podrážku přizpůsobenou na montáž upínacího systému. Tato podrážka přenáší veškerou sílu od jezdce do pedálu, aniž by docházelo ke ztrátám síly při deformaci podrážky.

Cyklistické tretry se dělí na dvě základní skupiny. Jsou to cyklistické silniční tretry a tretry do terénu, označované také jako MTB tretry, dále rekreační tretry. Některé druhy treter jsou zateplené, určené pro studené zimní počasí. Jiné jsou naopak řešeny jako letní sandály. Samostatnou kategorií jsou tretry označované výrobci jako tretry pro ženy.
Silniční tretry se liší hladkou podrážkou, svrchní část boty bývá maximálně prodyšná a méně odolná.
MTB tretry mají hrubší podrážku s výrazným vzorkem, svrchní část tretry je uzpůsobena k tomu, aby vydržela kontakt s odletujícími kamínky, vlhkostí a bahnem, což je při jízdě v terénu pravidlem, MTB tretry jsou tak mnohem odolnější.
Rekreační tretry jsou měkčí a to zejména co se týče podrážky. Ta bývá často vyztužená jen v oblasti zámků pro nášlapné pedály. Ty jsou navíc zapuštěny hlouběji do podrážky, takže bota umožňuje normální chůzi bez kontaktu zámků se zemí. Vzhledově se přibližují běžné obuvi.
Vyrábí se tretry s klasickým šněrováním, se zapínáním na suchý zip, popř. s kombinací suchého zipu a přezky.

Jak vybrat správnou velikost cyklistických treter

Tretry musí perfektně a těsně sedět, ale samozřejmě nesmí nikde tlačit.

Správná délka tretry:

Rozhodně by obuv neměla být větší, než vaše noha, toto pravidlo platí u běžné, trekové či běžecké obuvi, ale ne u cyklistických treter, je to dáno tím, že jízda na kole je naprosto odlišný pohyb, botu při šlapání na kole spíše vyzouváte, než že byste tlačili do špičky.
Tretry by měly být co nejtěsnější, avšak by neměly tlačit do palce, volný prostor ve špičce by měl být co nejmenší, prsty byste tedy neměli moci příliš volně hýbat. A ani nezavázaná bota by se Vám určitě neměla při chůzi vyzouvat.
Bez samotného vyzkoušení toto nejlépe odhadnete, pokud se Vám podaří zjistit si délku vložky v dané tretře, následně je potřeba změřit si vlastní nohu. Nohu nejjednodušeji změříte tak, že si oblečete ponožky, ve kterých běžně jezdíte na kole, stoupnete si k rovné zdi a dorazte nohu patou k ní. Změřte si metrem délku nohy od zdi až po okraj ponožky na palci – toto je délka, kterou potřebujete.
Vhodná velikost treter by měla být přibližně o 0,5 cm větší, než jste naměřili svou nohu, nikdy ne více, než 1 cm.

Správná šířka tretry:

Šířka boty je v podstatě závislá na velikosti treter. Noha by měla být opět natěsno. Další důležitou věcí je, aby svršek dobře obepínal nohu i bez zavázání (utáhnutí).

Jaké zapínání zvolit

Volba druhu zapínání má značný vliv na uživatelský komfort. Zapínání na tkaničky mívá nižší cenu na rozdíl od zapínání na suché zipy, ale nemůžeme botu přitáhnout za jízdy. Jestliže se k suchým zipům přidá ještě přezka, můžeme botu přitahovat pomocí dvou prstů a získáme také velice pevné upnutí nohy v tretře.

Kompatibilita s pedály

Při koupi treter se nezapomeňte ujistit, zda budou kompatibilní s nášlapnými pedály, respektive jejich zámky. U MTB treter tento problém prakticky odpadá, protože skoro všechny MTB nášlapné systémy mají kufry pro monžát na 2 děrový standart, se kterým jsou všechny MTB tretry vyráběny.
Komplikovanější výběr může být u silničních treter a pedálů. Levnější modely silničních treter jsou připravené pro montáž 2-děrového (SPD) a 3-děrového systému (SPD-SL, LOOK, Speedplay, Time). U vyšších modelů bot pak můžete použít pouze pedály s 3-děrovým systémem.
Vzhledem k velkému počtu existujících nášlapných systémů jsou kufry (zámky) vždy součástí balení nášlapných pedálů, nikoliv treter.

Kategorie

Aktuality

28.11.2017 - Přepravci již nestíhají včas doručit Vaše balíčky

Přepravci již nestíhají včas doručit Vaše balíčky

Přinášíme aktuální informaci o tom, že přepravci již nestíhají v předepsaných termínech doručit Vaše balíčky. Prosíme Vás tedy o více shovívavosti. Děkujeme

Detail aktuality

23.11.2017 - TIPY NA DÁRKY, které potěší Vaše blízké

TIPY NA DÁRKY, které potěší Vaše blízké

Přinášíme Vám vhodné dárky pod stromeček pro Vaše blízké, různé doplňky a příslušenství na jízdní kola, pro malé i velké cyklisty.

Detail aktuality

23.11.2017 - KDY NAPOSLEDY OBJEDNAT, ABY BYL DÁREK VČAS DORUČEN?

KDY NAPOSLEDY OBJEDNAT, ABY BYL DÁREK VČAS DORUČEN?

Abyste měli jistotu, že Váš dárek včas doputuje na Vaši adresu, doporučujeme zboží objednat nejpozději 19.12.2017 do 11:00 hod. Loňský předvánoční čas nám totiž ukázal, že i přes naší veškerou snahu vybavit Vaše objednávky okamžitě a zásilky co nejrychleji předat dopravcům, problém nastal u kapacitních možností přepravců. Obrovskému množství zásilek v posledním týdnu před vánocemi způsobilo, že některé Vaše zásilky nebyly doručeny včas.

Detail aktuality

22.11.2017 - ULOŽENKA a VÁNOCE 2017 - vše důležité o provozní době, doručení a délce uložení

ULOŽENKA a VÁNOCE 2017 - vše důležité o provozní době, doručení a délce uložení

Vážení klienti, dovolujeme si Vás informovat o prodloužené otevírací době poboček ULOŽENKY, o zrušení prodloužení úložní doby na Uloženkách a o termínech garance doručení "pod stromeček". Více informací v textu.

Detail aktuality
Všechny aktuality

Anketa

Pohodlný nákup

U nás můžete platit online...

Visa Mastercard Diners Club American Express JCB Maestro
Facebook

Hodnocení obchodu Všeprokolo.cz na Zboží.cz
Proč nakupovat u nás